Dinamik Site Tasarımı

Dinamik Web Sitesi Nedir?

Dinamik bir web sitesinde, farklı içerik ile sunulması istenen kısımlar bir veritabanında tutulur ve sayfa çağrıldığında bu bilgiler veritabanından alınarak HTML kodları içinde sunulur. Sonuç olarak sayfayı çağıran bilgisayara giden bilgi statik bir web sitesindeki ile aynıdır, ama istek anında oluşturulmuştur. Gösterilecek sayfaların genel bir yapısı olduğunu ve içeriklerinin değişken olduğunu düşünelim. Bu durumda genel tasarım (örneğin başlık kısmı, logo vb.) tek başına veritabanında ya da dinamik içeriği oluşturacak scriptin (örneğin PHP, ASP, JSP kodu) içinde bulunur, ancak içeriğin (örneğin metinin) geleceği yerde scriptte bir değişken vardır. Bu değişken her sayfa için karşılık gelen metin veritabanından okunarak değiştirilmesi için kullanılır.

Neden Dinamik Web Sitesi?

Özellikle içeriği sık değişen, ya da geniş bir içeriğe sahip sitelerde bir değişiklik yapılmak istendiğinde sadece veritabanındaki ilgili verinin değiştirilmesi sayfanın değişmesi için yeterlidir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde güncellenebilir ve geliştirilebilir. Benzer şekilde, sitenin genel görünümü ile ilgili bir değişiklik yapılacaksa bu sadece sayfa yapısı üzerinde bir kez yapılır. Yani değişikliği bir kere yapmak, sınırsız sayıda sayfanın bu değişiklikten etkilenmesini sağlar.

Dinamik Web Sitesinin Avantajları

• Hızlı ve kolay güncellenebilirdir.
• Web sunucuda daha az yer kullanmaktadır.
• Teknik destek / Satış sonrası destek gibi hizmetler veriyorsanız, müşterilerinizin web siteniz üzerinden bu destekleri almalarını sağlarsınız.
• Sisteme entegre edilebilen arama motoru uygunlaştırıcılar ile girdiğiniz her içeriğin google tarafından listelenmesi sağlanabilmekte ve bu da size yeni müşteriler kazandırmaktadır.
• Her sayfaya fotoğraf, teknik çizim, doküman, belge ve animasyon ekleyebilirsiniz.
• İstediğiniz kadar sayfa ekleyebilir daha sonra düzenleme / silme yapabilirsiniz.
• Ana sayfaya yerleştirilen haberler/duyurular/kampanyalar bölümü ile haber/duyuru ve kampanyalarınızdan ziyaretçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Dinamik Web Sitesinin Dezavantajları

• Küçük sitelerde daha yüksek maliyet
• Veritabanı sunan bir hosting (barındırma) planı gerekmesi

Bu Konudaki Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Dinamik web sitesi dendiği zaman çoğu kişinin aklına Flash ile yapılmış web siteleri gelmektedir. Aslında dynamic yapı demek Flash barındırmak ya da barındırmamak anlamına gelmemektedir. Doğru olan ise şudur; Dynamic web sitesi demek Web projesinde server taraflı çalışan programlama dillerinin kullanılması anlamına gelmektedir. Diğer adı ise yazılım ya da web yazılımıdır.

Dinamik İçerik Yönetimi Nedir?

• Sadece yetkili kullanıcıların erişebileceği bir yönetim paneli üzerinden, tamamıyla web tabanlı çalışan bir sistemdir.
• Sadece bir web tarayıcısı kullanarak, bulunulan lokasyondan bağımsız güncelleme imkanı sağlamaktadır.
• Tüm sayfaların içeriği (yazılar, resimler, linkler) değiştirilebildiği gibi, web sitesine istenildiği kadar yeni sayfa eklenebilmektedir.
• Sitenizin tasarımına göre, yeni ürün, ürün grubu, haber, bülten, referans v.b. gibi içerikler eklemek mümkündür.
• Yapılan tüm değişikliklerin kim tarafından ne zaman yapıldığının kaydı tutulmaktadır.

Kodlama Altyapısı

Dinamik sitelerin alt yapısında genelde birden çok kodlama dili ve aracı kullanılır. Bunlardan en bilindik olanları ise PHP, ASP’dir. Bu kodlama dilleriyle hazırlanan web siteleri Veri Tabanı dediğimiz, sitenin bilgilerinin bulunduğu alanlar ile paralel olarak çalışır ve site bilgilerini yapılan sorgular sonucunda veri tabanından alarak ziyaretçi karşısına hızlı bir şekilde çıkarır. Verilerin sakladığı veri tabanların en bilindikleri ise, MYSQL, SQL Server’dır.